Vishay/BCcomponents BFC237111124
BFC237111124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237111124
Brief Description
CAP FILM 0.12UF 10% 63VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237111124.pdf
Availability of BFC237111124
QUANTITY
BFC237111124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237111124
Internal Part NumberEIS-BFC237111124
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237111124
Related LinksBFC237, BFC237111124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237111124 Details Description
Related parts for BFC237111124
IC MCU 8K FLASH 256B 20-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.6A SYNC 6SON datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ2 PG16 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
STANDARD CABLE TIE, 4" LONG, 18L datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf