Vishay/BCcomponents BFC237126104
BFC237126104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237126104
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC237126104.pdf
Availability of BFC237126104
QUANTITY
BFC237126104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237126104
Internal Part NumberEIS-BFC237126104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237126104
Related LinksBFC237, BFC237126104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237126104 Details Description
Related parts for BFC237126104
CAP FILM 3300PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK PWM TSOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS VERT 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD323F datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL LED MOD 230V MIX DIMM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 135MA 5.2 OHM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf