Vishay/BCcomponents BFC237135683
BFC237135683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237135683
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 68NF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
BFC237135683.pdf
Availability of BFC237135683
QUANTITY
BFC237135683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237135683
Internal Part NumberEIS-BFC237135683
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237135683
Related LinksBFC237, BFC237135683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237135683 Details Description
Related parts for BFC237135683
CLIP MTG ADH NYLON BLACK 0.50" datasheet.pdf
TRANSDUCER 0.5-4.5VDC 100PSI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIN RAIL TERM BLOCK RELAY 72VDC datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 18-22AWG TIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 300MA 30V datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC DO215AB datasheet.pdf
LIMIT SW ROLLER LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf