Logic PD, Inc. SOMXC6748-10-1602AHCR
SOMXC6748-10-1602AHCR picture photo
Mfg. Part Number
SOMXC6748-10-1602AHCR
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Brief Description
SYSTEM ON MODULE LV TMS320C6748
Datasheet Download
SOMXC6748-10-1602AHCR.pdf
Availability of SOMXC6748-10-1602AHCR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SOMXC6748-10-1602AHCR Order Process
Ship out your order
Specifications of SOMXC6748-10-1602AHCR
Internal Part NumberEIS-SOMXC6748-10-1602AHCR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontroller or Microprocessor Modules
Series-
Module/Board TypeDSP Core
Core ProcessorTMS320C6748
Co-Processor-
Speed375MHz
Flash Size8MB
RAM Size128MB
Connector TypeBoard-to-Board (BTB) Socket - 300
Size / Dimension1.18" x 1.57" (30mm x 40mm)
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SOMXC6748-10-1602AHCR
Related LinksSOMXC6748-, SOMXC6748-10-1602AHCR Datasheet, Logic PD, Inc. Distributor
SOMXC6748-10-1602AHCR Details Description
Related parts for SOMXC6748-10-1602AHCR
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.5A SMINI 3P datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf