Vishay/Dale RN50E4022CRSL
RN50E4022CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN50E4022CRSL
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/20W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN50E4022CRSL.pdf
Availability of RN50E4022CRSL
QUANTITY
RN50E4022CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN50E4022CRSL
Internal Part NumberEIS-RN50E4022CRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/8, RN50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN50E4022CRSL
Related LinksRN50E4, RN50E4022CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN50E4022CRSL Details Description
Related parts for RN50E4022CRSL
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" TH DUAL datasheet.pdf