Vishay/BCcomponents BFC237151123
BFC237151123 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237151123
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.012UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237151123.pdf
Availability of BFC237151123
QUANTITY
BFC237151123 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237151123
Internal Part NumberEIS-BFC237151123
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
PackagingBulk
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.300" (7.62mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237151123
Related LinksBFC237, BFC237151123 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237151123 Details Description
Related parts for BFC237151123
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 200MHZ 408TBGA datasheet.pdf
CARD EDGE 44POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
4 WAY PERMA-SEAL (SC-2XCX) datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 16.5MM datasheet.pdf
CAP 10F -10% +30% 2.7V T/H datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf