Vishay/BCcomponents BFC237168474
BFC237168474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237168474
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 470NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC237168474.pdf
Availability of BFC237168474
QUANTITY
BFC237168474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237168474
Internal Part NumberEIS-BFC237168474
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C