Vishay/BCcomponents BFC237169333
BFC237169333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237169333
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 33NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC237169333.pdf
Availability of BFC237169333
QUANTITY
BFC237169333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237169333
Internal Part NumberEIS-BFC237169333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT371
Packaging*
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237169333
Related LinksBFC237, BFC237169333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237169333 Details Description
Related parts for BFC237169333
IC CLK BUFFER 2:5 2GHZ 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
TGARD 500,A0 TO-220 0.006" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
100UF 150V 17.5X70 85C AXI datasheet.pdf