Vishay/BCcomponents BFC237221564
BFC237221564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237221564
Brief Description
CAP FILM 560NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC237221564.pdf
Availability of BFC237221564
QUANTITY
BFC237221564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237221564
Internal Part NumberEIS-BFC237221564
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT372
Packaging*
Capacitance0.56µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Termination*
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237221564
Related LinksBFC237, BFC237221564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237221564 Details Description
Related parts for BFC237221564
DIODE SCHOTTKY 40V 1A POWERMITE datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 300V 1111 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO220-2 datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
SINGLE M30 SHORT PW 5M PNP NC datasheet.pdf
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf