Vishay/Dale RNC50H1403FRB14
RNC50H1403FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1403FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 140K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1403FRB14.pdf
Availability of RNC50H1403FRB14
QUANTITY
RNC50H1403FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1403FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H1403FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1403FRB14
Related LinksRNC50H1, RNC50H1403FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1403FRB14 Details Description
Related parts for RNC50H1403FRB14
RES SMD 73.2KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 8.2A 16 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.64K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 68K OHM 10% 0603 datasheet.pdf