Vishay/BCcomponents BFC237249224
BFC237249224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237249224
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC237249224.pdf
Availability of BFC237249224
QUANTITY
BFC237249224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237249224
Internal Part NumberEIS-BFC237249224
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT372
Packaging*
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237249224
Related LinksBFC237, BFC237249224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237249224 Details Description
Related parts for BFC237249224
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES MO 2W 36 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf