Vishay/BCcomponents BFC237255393
BFC237255393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237255393
Brief Description
CAP FILM 39NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237255393.pdf
Availability of BFC237255393
QUANTITY
BFC237255393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237255393
Internal Part NumberEIS-BFC237255393
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT372
Packaging*
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237255393
Related LinksBFC237, BFC237255393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237255393 Details Description
Related parts for BFC237255393
CAP CER 1.2PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
KIT TANT CAP 10% T498 T499 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 28-QFN datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
RES 20.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 40POS R/A GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf