Vishay/BCcomponents BFC237325395
BFC237325395 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237325395
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.9UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC237325395.pdf
Availability of BFC237325395
QUANTITY
BFC237325395 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237325395
Internal Part NumberEIS-BFC237325395
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373
Packaging*
Capacitance3.9µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237325395
Related LinksBFC237, BFC237325395 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237325395 Details Description
Related parts for BFC237325395
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 182 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CABLE ASSY CIRC 4POS M-F 10M datasheet.pdf
CAP FILM 7500PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 6.11 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F SLVR datasheet.pdf