Vishay/BCcomponents BFC237341155
BFC237341155 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237341155
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC237341155.pdf
Availability of BFC237341155
QUANTITY
BFC237341155 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237341155
Internal Part NumberEIS-BFC237341155
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373
PackagingBulk
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237341155
Related LinksBFC237, BFC237341155 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237341155 Details Description
Related parts for BFC237341155
IC BATT CHARGER CTRLR 4A 24SSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH UNIT ILLUM 110V SPDT BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 174 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DISPLAY 630NM RED 1DIG 0.56 TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
CONNECTOR SOCKET STRAIGHT COMPLI datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf