Vishay/BCcomponents BFC237341474
BFC237341474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237341474
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC237341474.pdf
Availability of BFC237341474
QUANTITY
BFC237341474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237341474
Internal Part NumberEIS-BFC237341474
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,000
SeriesMKT373
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237341474
Related LinksBFC237, BFC237341474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237341474 Details Description
Related parts for BFC237341474
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT PINS datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 267 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
TRANSFORMER TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
A5 CONTROL POWER CONN 400V datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E GREEN datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf