Vishay/BCcomponents BFC237345224
BFC237345224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237345224
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC237345224.pdf
Availability of BFC237345224
QUANTITY
BFC237345224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237345224
Internal Part NumberEIS-BFC237345224
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373
Packaging*
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237345224
Related LinksBFC237, BFC237345224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237345224 Details Description
Related parts for BFC237345224
RES SMD 48.7 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 7.1MHZ SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 246 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
MICRO 25C S 8" WHT JACKP datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf