Vishay/BCcomponents BFC237356104
BFC237356104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237356104
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237356104.pdf
Availability of BFC237356104
QUANTITY
BFC237356104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237356104
Internal Part NumberEIS-BFC237356104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237356104
Related LinksBFC237, BFC237356104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237356104 Details Description
Related parts for BFC237356104
FILTER LINE 8.2MH 3A VERTICAL datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT W/STRAIN 40POS datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMA datasheet.pdf
IC OCT TRNS 8BIT LTCH 3ST 20SOIC datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf