Vishay/BCcomponents BFC237358564
BFC237358564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237358564
Brief Description
CAP FILM 560NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237358564.pdf
Availability of BFC237358564
QUANTITY
BFC237358564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237358564
Internal Part NumberEIS-BFC237358564
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Packaging*
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237358564
Related LinksBFC237, BFC237358564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237358564 Details Description
Related parts for BFC237358564
IC REG LDO 2.8V/1.8V 10DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 30POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CUTOFF PLUNGER GUIDE datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf