Amphenol Aerospace Operations JT06RT-20-11P-014
JT06RT-20-11P-014 picture photo
Mfg. Part Number
JT06RT-20-11P-014
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
JT 11C 11#12 PIN PLUG
Datasheet Download
JT06RT-20-11P-014.pdf
Availability of JT06RT-20-11P-014
QUANTITY
JT06RT-20-11P-014 Order Process
Ship out your order
Specifications of JT06RT-20-11P-014
Internal Part NumberEIS-JT06RT-20-11P-014
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JT06RT-20-11P-014
Related LinksJT06RT-2, JT06RT-20-11P-014 Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
JT06RT-20-11P-014 Details Description
Related parts for JT06RT-20-11P-014
SWITCH PUSHWHEEL BCD DEC 0-9 BLK datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 13.7VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 448K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V 2W DO204AL datasheet.pdf
D4SL-N4RFA-DN datasheet.pdf
CAP FILM 1300UF 10% 900VDC SCREW datasheet.pdf