Vishay/BCcomponents BFC237358564
BFC237358564 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237358564
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 560NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237358564.pdf
Availability of BFC237358564
QUANTITY
BFC237358564 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237358564
Internal Part NumberEIS-BFC237358564
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373
Packaging*
Capacitance0.56µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237358564
Related LinksBFC237, BFC237358564 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237358564 Details Description
Related parts for BFC237358564
FIXED IND 47UH 1.8A 140 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED DRAGON PLUS BLUE 455NM SMD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
BUZZER 6-16 VDC 85-95DB PNL datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MICRO 15C P 36" RBW JACKP NI datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf