Vishay/BCcomponents BFC237364224
BFC237364224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237364224
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 220NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237364224.pdf
Availability of BFC237364224
QUANTITY
BFC237364224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237364224
Internal Part NumberEIS-BFC237364224
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373
Packaging*
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237364224
Related LinksBFC237, BFC237364224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237364224 Details Description
Related parts for BFC237364224
RESISTOR KIT 10K-97.6K 1/8W datasheet.pdf
TERM BLOCK SPADE FLANGE #8 INSUL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf