Vishay/BCcomponents BFC2373EB334MD
BFC2373EB334MD picture photo
Mfg. Part Number
BFC2373EB334MD
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC2373EB334MD.pdf
Availability of BFC2373EB334MD
QUANTITY
BFC2373EB334MD Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2373EB334MD
Internal Part NumberEIS-BFC2373EB334MD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373M
Packaging*
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2373EB334MD
Related LinksBFC2373, BFC2373EB334MD Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2373EB334MD Details Description
Related parts for BFC2373EB334MD
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 6V datasheet.pdf
KIT VOIP DEVELOPMENT SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V 10% BX 1808 datasheet.pdf
RES 110 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.039UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 12W datasheet.pdf
MICRO 15C P 10CR /33 80" datasheet.pdf
350 TB SPR PLU WF 2/ROWS datasheet.pdf
FUSE 425A 690V GG SIZE 3 datasheet.pdf