Vishay/BCcomponents BFC2373FC154MD
BFC2373FC154MD picture photo
Mfg. Part Number
BFC2373FC154MD
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC2373FC154MD.pdf
Availability of BFC2373FC154MD
QUANTITY
BFC2373FC154MD Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2373FC154MD
Internal Part NumberEIS-BFC2373FC154MD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373M
Packaging*
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2373FC154MD
Related LinksBFC2373, BFC2373FC154MD Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2373FC154MD Details Description
Related parts for BFC2373FC154MD
IC ADC 24BIT RTD I SOURCE 24SOIC datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 19.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 3POS datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 20ppm 9pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf