Vishay/BCcomponents BFC2373GF331MI
BFC2373GF331MI picture photo
Mfg. Part Number
BFC2373GF331MI
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC2373GF331MI.pdf
Availability of BFC2373GF331MI
QUANTITY
BFC2373GF331MI Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC2373GF331MI
Internal Part NumberEIS-BFC2373GF331MI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKT373M
Packaging*
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsGeneral Purpose
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC2373GF331MI
Related LinksBFC2373, BFC2373GF331MI Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC2373GF331MI Details Description
Related parts for BFC2373GF331MI
RES 10 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN COVERT BTS 4KIT datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 16V SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CGRID SL PMC WTOW SR 14POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf