Vishay/BCcomponents BFC237510132
BFC237510132 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237510132
Brief Description
CAP FILM 1.3NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237510132.pdf
Availability of BFC237510132
QUANTITY
BFC237510132 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237510132
Internal Part NumberEIS-BFC237510132
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance1300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237510132
Related LinksBFC237, BFC237510132 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237510132 Details Description
Related parts for BFC237510132
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH ROTARY MIL 3P 3POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER MODULE 3CH 1024CPR datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1.5A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CONN SSL BRIDGE 2POS 4MM datasheet.pdf