Vishay/BCcomponents BFC237510132
BFC237510132 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237510132
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.3NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237510132.pdf
Availability of BFC237510132
QUANTITY
BFC237510132 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237510132
Internal Part NumberEIS-BFC237510132
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance1300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237510132
Related LinksBFC237, BFC237510132 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237510132 Details Description
Related parts for BFC237510132
SSD 3.5" IDEP 32GB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
IC CONVERTER FREQ TO VOLT 14-DIP datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CABLE OPT 4X14G QSFP 30M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
CONN DSUB 26POS M H.D PC TAIL datasheet.pdf