Vishay/BCcomponents BFC237510242
BFC237510242 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237510242
Brief Description
CAP FILM 2.4NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237510242.pdf
Availability of BFC237510242
QUANTITY
BFC237510242 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237510242
Internal Part NumberEIS-BFC237510242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.236" W (14.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237510242
Related LinksBFC237, BFC237510242 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237510242 Details Description
Related parts for BFC237510242
SWITCH ROLLER SPDT 5A QC TERM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 2.5V OUT VERT MNT datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 66MHZ 357BGA datasheet.pdf
E3T-ST11 W/ PIGTAIL datasheet.pdf
IC USB SWITCH DP3T 12WLP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10-DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 0.0OHM JUMPER 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN IDC 2POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 440VAC5 datasheet.pdf