Vishay/BCcomponents BFC237510303
BFC237510303 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237510303
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 30NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237510303.pdf
Availability of BFC237510303
QUANTITY
BFC237510303 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237510303
Internal Part NumberEIS-BFC237510303
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.03µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237510303
Related LinksBFC237, BFC237510303 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237510303 Details Description
Related parts for BFC237510303
RES SMD 665K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RACK ECONOMIZER 75.31X22 X 25.5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 20POS 0.156 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE SET SCREW 1POS datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 32.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 350MW SOD523 datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D SOL datasheet.pdf
500 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PST 25A 125V datasheet.pdf