Vishay/BCcomponents BFC237510303
BFC237510303 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237510303
Brief Description
CAP FILM 30NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237510303.pdf
Availability of BFC237510303
QUANTITY
BFC237510303 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237510303
Internal Part NumberEIS-BFC237510303
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.03µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237510303
Related LinksBFC237, BFC237510303 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237510303 Details Description
Related parts for BFC237510303
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 24POS DUAL TIN datasheet.pdf
MCU 8BIT 16KB FLASH MEM 32-LQFP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RAM ASSY FIELD REPLACEMENT RF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/22/90LF 3.2SN BK datasheet.pdf
D SUB -REAR RELEASE CONTACTS datasheet.pdf
FAN BLOWER 50X15MM 12VDC datasheet.pdf