Vishay/BCcomponents BFC237510682
BFC237510682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237510682
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237510682.pdf
Availability of BFC237510682
QUANTITY
BFC237510682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237510682
Internal Part NumberEIS-BFC237510682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237510682
Related LinksBFC237, BFC237510682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237510682 Details Description
Related parts for BFC237510682
Crystal 32.7680kHz 20ppm 12.5pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CROSS CONN BRIDGE TERM BLK 5POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SURFACE BELT 9X48" A MED datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf