Bourns Inc. CR0805-FX-1781ELF
CR0805-FX-1781ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-1781ELF
Brief Description
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-1781ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-1781ELF
QUANTITY
CR0805-FX-1781ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-1781ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-1781ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-1781ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-1781ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-1781ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-1781ELF
SWITCH LINE CARD ACCESS 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 16VC LLP753B datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 3POS 9MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 15A 800V GSIB-5S datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf