Vishay/BCcomponents BFC237511104
BFC237511104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237511104
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 100NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237511104.pdf
Availability of BFC237511104
QUANTITY
BFC237511104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237511104
Internal Part NumberEIS-BFC237511104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237511104
Related LinksBFC237, BFC237511104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237511104 Details Description
Related parts for BFC237511104
RES SMD 365 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 20PLCC datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 16A DIN RAIL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST-NC 1A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 30 OHM 0804 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 13.7A TO-220 datasheet.pdf