Vishay/BCcomponents BFC237511114
BFC237511114 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237511114
Brief Description
CAP FILM 110NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237511114.pdf
Availability of BFC237511114
QUANTITY
BFC237511114 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237511114
Internal Part NumberEIS-BFC237511114
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.11µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.374" W (26.00mm x 9.50mm)
Height - Seated (Max)0.886" (22.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237511114
Related LinksBFC237, BFC237511114 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237511114 Details Description
Related parts for BFC237511114
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC CTRLR, NOTEBOOK COMP 32QFN datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 43MM datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS SCKT,RA-WIRE 5M datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 272POS GOLD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2A 400VAC 250VDC datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf