Vishay/BCcomponents BFC237511513
BFC237511513 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237511513
Brief Description
CAP FILM 51NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237511513.pdf
Availability of BFC237511513
QUANTITY
BFC237511513 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237511513
Internal Part NumberEIS-BFC237511513
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package650
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.051µF
Tolerance±3.5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237511513
Related LinksBFC237, BFC237511513 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237511513 Details Description
Related parts for BFC237511513
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 225W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.105" NYLON 1.02MM datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf