Vishay/BCcomponents BFC237512242
BFC237512242 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237512242
Brief Description
CAP FILM 2.4NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237512242.pdf
Availability of BFC237512242
QUANTITY
BFC237512242 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237512242
Internal Part NumberEIS-BFC237512242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.236" W (14.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237512242
Related LinksBFC237, BFC237512242 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237512242 Details Description
Related parts for BFC237512242
TRIAC SENS GATE 800V 4A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOOTSEAL 1/4 BLACK HEX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF RECEPT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
RES 50K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.4K OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56.2 OHM 1% 10W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/64 BLU 1K' datasheet.pdf
ADAPTER M/F TYPE N/SC 11GHZ datasheet.pdf