Vishay/BCcomponents BFC237514243
BFC237514243 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237514243
Brief Description
CAP FILM 24NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237514243.pdf
Availability of BFC237514243
QUANTITY
BFC237514243 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237514243
Internal Part NumberEIS-BFC237514243
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
PackagingBulk
Capacitance0.024µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.295" W (18.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237514243
Related LinksBFC237, BFC237514243 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237514243 Details Description
Related parts for BFC237514243
RES ARRAY 4 RES 470K OHM 8SIP datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
XFMR EXTENDED TEMP H1012 datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf