Vishay/BCcomponents BFC237514913
BFC237514913 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237514913
Brief Description
CAP FILM 91NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237514913.pdf
Availability of BFC237514913
QUANTITY
BFC237514913 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237514913
Internal Part NumberEIS-BFC237514913
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.091µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237514913
Related LinksBFC237, BFC237514913 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237514913 Details Description
Related parts for BFC237514913
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf