Vishay/BCcomponents BFC237514913
BFC237514913 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237514913
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 91NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237514913.pdf
Availability of BFC237514913
QUANTITY
BFC237514913 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237514913
Internal Part NumberEIS-BFC237514913
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.091µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237514913
Related LinksBFC237, BFC237514913 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237514913 Details Description
Related parts for BFC237514913
CONN EDGE DUAL .100 R/A 36POS datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V RECHARGE datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 160MA 980 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 34POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf