Vishay/BCcomponents BFC237518562
BFC237518562 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237518562
Brief Description
CAP FILM 5.6NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237518562.pdf
Availability of BFC237518562
QUANTITY
BFC237518562 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237518562
Internal Part NumberEIS-BFC237518562
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237518562
Related LinksBFC237, BFC237518562 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237518562 Details Description
Related parts for BFC237518562
IC NVSRAM 64KBIT 150NS 28EDIP datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-SOP datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS SNGL 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 3.3M OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
TAPE MASK HI TEMP POLY 2"X72YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 665 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf