Vishay/BCcomponents BFC237518911
BFC237518911 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237518911
Brief Description
CAP FILM 910PF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237518911.pdf
Availability of BFC237518911
QUANTITY
BFC237518911 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237518911
Internal Part NumberEIS-BFC237518911
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance910pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237518911
Related LinksBFC237, BFC237518911 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237518911 Details Description
Related parts for BFC237518911
MOSFET N-CH 100V 10A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 1A 27-38 A/T datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 16A DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 260MA 590 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf