Vishay/BCcomponents BFC237520111
BFC237520111 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237520111
Brief Description
CAP FILM 110PF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237520111.pdf
Availability of BFC237520111
QUANTITY
BFC237520111 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237520111
Internal Part NumberEIS-BFC237520111
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance110pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.197" W (14.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237520111
Related LinksBFC237, BFC237520111 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237520111 Details Description
Related parts for BFC237520111
RES SMD 220K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
TERMINAL 30A OR MORE EDGEWND RES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH HARDWARE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 72.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf