Vishay/BCcomponents BFC237520202
BFC237520202 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237520202
Brief Description
CAP FILM 2NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237520202.pdf
Availability of BFC237520202
QUANTITY
BFC237520202 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237520202
Internal Part NumberEIS-BFC237520202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237520202
Related LinksBFC237, BFC237520202 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237520202 Details Description
Related parts for BFC237520202
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SNSW 0.1A SLDR MSHRUM BTN NONE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX W/PIN datasheet.pdf
DRIVE C-FRAME datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
6POS MT - EDGE HOUSING datasheet.pdf
"MICRO 51C P 20"" YEL FLOAT NI" datasheet.pdf