Vishay/BCcomponents BFC237520272
BFC237520272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237520272
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237520272.pdf
Availability of BFC237520272
QUANTITY
BFC237520272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237520272
Internal Part NumberEIS-BFC237520272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237520272
Related LinksBFC237, BFC237520272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237520272 Details Description
Related parts for BFC237520272
CABLE FLAT FLEX 10POS 1MM 4" datasheet.pdf
RES 68 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 3.7V SC-82AB datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RELAY SSR PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5POS 1.5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
COUNTER 7 CHAR 12V PANEL MOUNT datasheet.pdf