Amphenol Aerospace Operations MS27484E18B53S
MS27484E18B53S picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E18B53S
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27484E18B53S.pdf
Availability of MS27484E18B53S
QUANTITY
MS27484E18B53S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E18B53S
Internal Part NumberEIS-MS27484E18B53S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert18-53
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E18B53S
Related LinksMS27484, MS27484E18B53S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E18B53S Details Description
Related parts for MS27484E18B53S
IC MPU I960 40MHZ 168PGA datasheet.pdf
CBL HDMI M-M CON 16' 26 AWG datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 34.3VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 500MA 550 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
100UF 15V 10X16 105C RAD datasheet.pdf