Vishay/BCcomponents BFC237521124
BFC237521124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237521124
Brief Description
CAP FILM 120NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237521124.pdf
Availability of BFC237521124
QUANTITY
BFC237521124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237521124
Internal Part NumberEIS-BFC237521124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.453" W (30.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max)0.965" (24.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237521124
Related LinksBFC237, BFC237521124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237521124 Details Description
Related parts for BFC237521124
RES SMD 3.24KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED 5MM VERT HE DIFF ORN PC MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
FERR ROUND CABLE SNAP 27.0MM BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 22.5792MHZ CMOS SMD datasheet.pdf