Vishay/BCcomponents BFC237522103
BFC237522103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237522103
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237522103.pdf
Availability of BFC237522103
QUANTITY
BFC237522103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237522103
Internal Part NumberEIS-BFC237522103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.295" W (18.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237522103
Related LinksBFC237, BFC237522103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237522103 Details Description
Related parts for BFC237522103
HEX STANDOFF 8-32 BRASS 3/8" datasheet.pdf
CONN CLAMP CABLE BLACK PLASTIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 1MBPS SD 36-TQFN datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SL-SMT5.00/18/180LF 3.2 BK datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 179POS GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 26POS datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 5V 34.5MM RADIAL datasheet.pdf
RESISTANCE INSERTION BOX datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT datasheet.pdf