Vishay/BCcomponents BFC237523102
BFC237523102 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237523102
Brief Description
CAP FILM 1NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237523102.pdf
Availability of BFC237523102
QUANTITY
BFC237523102 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237523102
Internal Part NumberEIS-BFC237523102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.236" W (14.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237523102
Related LinksBFC237, BFC237523102 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237523102 Details Description
Related parts for BFC237523102
CONN HEADER .100 DUAL R/A 52POS datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A TO-92S datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
IC CLK MULTPX 1:9 134MHZ 16TSSOP datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ISL21080 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf