Vishay/BCcomponents BFC237524392
BFC237524392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237524392
Brief Description
CAP FILM 3.9NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237524392.pdf
Availability of BFC237524392
QUANTITY
BFC237524392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237524392
Internal Part NumberEIS-BFC237524392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237524392
Related LinksBFC237, BFC237524392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237524392 Details Description
Related parts for BFC237524392
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN BOOT FOR MODULAR RJ45 PLUGS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
CLO,STR,DLN,NIB,CTL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf