Vishay/BCcomponents BFC237524473
BFC237524473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237524473
Brief Description
CAP FILM 47NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237524473.pdf
Availability of BFC237524473
QUANTITY
BFC237524473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237524473
Internal Part NumberEIS-BFC237524473
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.276" W (30.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237524473
Related LinksBFC237, BFC237524473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237524473 Details Description
Related parts for BFC237524473
EMITTER IR 880NM 100MA PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 120VWM 193VC SMA datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 350KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 4V 2917 datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 110NS 56TSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8TDFN datasheet.pdf
QSFP MM50 OM3 ASSY OFNP datasheet.pdf
IDC HEADER .100" 40POS datasheet.pdf
RES 22 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf