Vishay/BCcomponents BFC237525621
BFC237525621 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237525621
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 620PF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237525621.pdf
Availability of BFC237525621
QUANTITY
BFC237525621 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237525621
Internal Part NumberEIS-BFC237525621
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance620pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.571" L x 0.217" W (14.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237525621
Related LinksBFC237, BFC237525621 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237525621 Details Description
Related parts for BFC237525621
IC RESET GEN 2.63V VTH SOT143-4 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 23POS SNGL TIN datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 35COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V HCSL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf